نشست صمیمانه با؛ محسن حاجی میرزایی؛ وزیر آموزش و پرورش-30 آذر98

نشست صمیمانه با؛ محسن حاجی میرزایی؛ وزیر آموزش و پرورش-30 آذر98

125.jpg نشست صمیمانه وزیر آموزش وپرورش با جمعی از فرهنگیان خراسان رضوی در تالار شیخ طبرسی بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی برگزار شد.

وزیر آموزش و پرورش در نشست صمیمی با جمعی از فرهنگیان خراسان رضوی که صبح روز شنبه در مشهد برگزار شد اظهار داشت :  اقتصادی که پیرامون آموزش و پرورش ما شکل گرفته است،  به جای حمایت از نظام تعلیم و تربیت مورد انتظار، از نظام آموزشی صرف حمایت می کند، در شرایط فعلی در خواسته هایمان  بر تعلیم و تربیت تمام ساحتی تاکید می کنیم اما نظام سنجش کنکور  و واقعیت جامعه این مفاهیم را جدی نمی گیرد و اقتصاد ما هم بر همین خط سوار شده است.

به گزارش روابط عمومی آموزش و پرورش خراسان رضوی، " محسن حاجی میرزایی " در این نشست اظهار داشت : بسیاری از مسائل و مشکلاتی در اینگونه جلسات مطرح می شود کاملا مورد قبول است و امیدواریم با پیگیری هایی که انجام می شود بتوانیم این مشکلات را کاهش دهیم.
وی افزود : البته بسیاری از این چالش هاسال ها است که متوجه آموزش و پرورش است و متاسفانه تلاش های همکاران در دوره های مختلف  نتوانسته این مسائل را به طور کامل حل کند. 
حاجی میرزایی آموزش و پرورش را یک نهاد وسیع و پهن پیکر توصیف و تصریح کرد:به تبع این گستردگی، اهمیت و پیچیدگی مسائل و چالش ها هم بسیار بیشتر است،با این حال تمام  تلاش خود را بکار بسته ایم تا معضلات را به تدریج به حداقل برسانیم.
وزیر آموزش و پرورش در ادامه حمایت از مدارس غیر دولتی را مورد نظر دولت دانست و گفت:  در بعضی  از سال ها برخی از مقررات ابلاغ شده اجرا نشده و امروز ما را با حجم انبوهی از مطالبات و تعهدات مواجه کرده که به تدریج این مطالبات هم پرداخت خواهد شد.
وی با بیان اینکه برخی از شکایات نهادهای نظارتی از آموزش و پرورش ناشی از عدم آگاهی همکاران در اجرای قانون است،اظهار کرد: باید بتوانیم در مشاغل تخصصی اداری افرادی متخصص بکار بگیریم، از همین روی در طرح رتبه بندی  پیش بینی کردیم همکارانی که آموزشی هستند اگر تمایل به  ادامه کار اداری دارند مشخص شوند.
وزیر آموزش و پرورش با اشاره به توافق نامه ساخت مسکن فرهنگیان باهمکاری وزارت راه و شهرسازی گفت:  توافق ما ساخت  ۱۷۰ هزار مسکن  است که  تمام استانها وارد این طرح شده اند و اجرای آن از برنامه های ما هم ماست.
 وزیر آموزش و پرورش با تاکید بر لزوم بکارگیری نیروی متخصص در فضای آموزش و پرورش یادآور شد: برنامه ما این است که همزمان با ورود به سال تحصیلی جدید نیروی  انسانی با کیفیت به آموزش و پرورش تزریق شود، البته در حال حاضر به لحاظ توزیع نیروی انسانی در مناطق هم مشکل داریم ، علاوه بر آن نیروهای کیفی  هم به درستی توزیع نشده اند که برای جبران این کاستی ها بر برگزاری دوره های ضمن خدمت  تاکید داریم.
وی با اشاره به انتقادات مطرح شده در خصوص برگزاری کنکور به شکل کنونی نیز خاطرنشان کرد: اقتصادی که پیرامون آموزش و پرورش ما شکل گرفته است،  به جای حمایت از نظام تعلیم و تربیت مورد انتظار، از نظام آموزشی صرف حمایت می کند، در شرایط فعلی در خواسته هایمان  بر تعلیم و تربیت تمام ساحتی تاکید می کنیم اما نظام سنجش کنکور  و واقعیت جامعه این مفاهیم را جدی نمی گیرد و اقتصاد ما هم بر همین خط سوار شده است.
وی افزود: اگر محصول واقعی نظام  آموزش و پرورش در ساحت های مختلف مسیر درست تربیت را طی کند، امکان بروز و ظهور داشته باشد و از ارزش های خود دفاع کند و ما هم امکان ایجاد تحول در درون خود این تحول را ایجاد کنیم آنگاه پیرامون ما هم  خود را با ما تطبیق خواهد داد.
حاجی میرزایی با بیان اینکه سال های بسیاری است از تمرکز زدایی در آموزش و پرورش صحبت می شود تصریح کرد: امروز باید برای مدرسه مجال و ظرفیت بیشتری قائل شویم تا خلاقیت بیشتری داشته باشد چراکه مدرسه اصلی ترین رکن آموزش و پرورش است، مدرسه محوری یعنی اینکه مدرسه تبدیل به یک عنصر زنده در محله شود و به نیازهای خاص مخاطبین خود پاسخ دهد اما متاسفانه همه  اینها در حد گفتار باقی مانده و در آخر فقط انبوهی از بخشنامه ها به مدیران مدارس می رسد به همین جهت تصمیم گرفتیم در این زمینه نیز فعالیت هایی را برنامه ریزی کنیم.
 وی با اشاره به لزوم تغییر در رفتارهایی که تبدیل به عادت شده اند گفت: مدرسه کانون تربیت است و ارزیابی ها در این بخش باید ما را برای مسیر آینده راهنمایی کند، به این منظور تجمیع سایت های متعدد آموزش و پرورش که مدارس با آنها سر و کار دارند و ایجاد  سامانه ای جامع  در این بخش  مورد بررسی و پیگیری است.
وزیر آموزش و پرورش در ادامه مسئله عدالت آموزشی را یکی از دیون آموزش و پرورش  به جامعه دانست و گفت: نقطه آغاز شکل گیری حقیقی عدالت در همه سطوح اجتماعی،اقتصادی،سیاسی و فرهنگی، عدالت در برابری فرصت و کیفیت آموزشی است. 
وزیر آموزش و پرورش بحث تجهیزات در هنرستانها  را نیز از  مشکلات موجود  این  نهاد دانست  و گفت:  جهت گیری قانون برای سوق دادن دانش آموزان به سمت هنرستان ها مورد حمایت است، اینکه هر دانش آموز  پایان تحصیلات  یک مهارت را آموخته باشد جزء برنامه ها  و هدف گذاری های ما است.
وی در پایان با تاکید بر اهمیت حفظ شان و جایگاه معلمان در جامعه ادامه داد : داشته های ما در مجموعه آموزش و پرورش بسیار بیشتر از نداشته های ما است ،اصلی ترین سرمایه ما معلمان هستند که  با منزلت  ترین افراد جامعه اند و همیشه در صدر بوده و مورد اعتماد ترینافراد هستند.
گفتنی ست در ابتدای این دیدار جمعی از نمایندگان مدیران مدارس و فرهنگیان استان خراسان رضوی به بیان دیدگاه ها و نظرات خود پرداختند. 

4و.jpg

 

 

637125344713131547_b.jpg

 

 

10و.jpg

 

637125344782366772_b.jpg

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید