کسب رتبه دوم وب‌گاه دانشگاه فردوسی مشهددر رتبه‌بندی جهانی وبومتریک دربین وب‌گاه‌های دانشگاه‌های وزارت علوم، تحقیقات و فناوری

با اعلام آخرين نتايج رتبه‌بندي جهاني وب‌گاه‌هاي دانشگاهي، كه به «وبومتريك» مشهور است، وب‌گاه دانشگاه فردوسي مشهد با 85 رتبه صعود نسبت به دوره پیش به جایگاه 630 جهانی دست پیدا کرد و در بین دانشگاه‌های وزارت علوم، تحقیقات و فناوری ایران رتبه دوم را، پس از دانشگاه تهران، و در بين همه دانشگاه‌هاي ايران (شامل دانشگاه‌هاي وزارت علوم، تحقيقات و فناوري، وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، دانشگاه‌های آزاد و پیام نور) نیز رتبه سوم را کسب کرد.

همچنین بر اساس این رتبه‌بندی، دانشگاه فردوسی مشهد توانسته است رتبه 13 خاورمیانه را کسب نماید. در بين دانشگاه‌هاي وزارت علوم،‌ تحقيقات و فناوري، پس از دانشگاه تهران و دانشگاه فردوسي مشهد، دانشگاه‌هاي تربیت مدرس، صنعتی اصفهان، صنعتي اميركبير، صنعتي شريف، علم و صنعت ایران، شیراز، شهید بهشتی و اصفهان قرار گرفته‌اند.

اين رتبه‌بندي توسط آزمايشگاه سايبرمتريك اسپانيا دوبار در سال انجام مي‌گيرد و در آخرين ارزيابي، که نتایجش مرداد 1393 منتشر شده است، 22000 دانشگاه در دنيا و 577 دانشگاه از ايران نمايه شده‌اند. شاخص‌هاي ارزيابي اين نظام رتبه‌بندی شامل قابليت مشاهده (مجموع تعداد لينك‌ها و دامنه‌هاي ارجاع شده مربوط به اين لينك‌ها از يك وب‌گاه خارجي به وب‌گاه دانشگاه)، اندازه صفحات وب (تعداد صفحات وب موجود در وب‌گاه دانشگاه)، فايل‌هاي قابل دسترسي (مجموع فايل‌هايي با فرمت pdf, doc, docx, ppt)، و برتري (تعداد مقالات برتر دانشگاه كه جزو 10 درصد مقالات با بيشترين ارجاعات هستند) می‌باشد.

مركز اطلاعات، آمار و امور رايانه‌اي دانشگاه فردوسي مشهد براي ارتقاي جايگاه حضور مجازي دانشگاه در گستره وب در اين رتبه‌بندي و ساير رتبه‌بندي‌ها، راهكارهاي مناسبي را انديشيده است كه مبتني بر آن در 11 دوره گذشته رتبه‌بندي وبومتريك، از سال 1387، جايگاه جهانی دانشگاه 1750 رتبه بهبود داشته است.

http://www.webometrics.info/en/Asia/Iran%20%28Islamic%20Republic%20of%29

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

آخرین مطالب وب سایت